Szalunek tracony - przewaga nad zwykłym szalowaniem.
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Realbud Sp. z o.o. nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Realbud Sp. z o.o.

348

Szalunek tracony - przewaga nad zwykłym szalowaniem.

Autor: Marcin Jałocha, publikacja: 2017-12-14

W niniejszym artykule odpowiemy na Państwa pytania dotyczące szalowania i wyjaśnimy, dlaczego szalunek tracony jest nie tylko najnowocześniejszy, ale też najkorzystniejszy pod wieloma względami w trakcie budowy.

Zdjęcie nr 1

Czym jest szalunek tracony, a czym tradycyjny?

Zacznijmy od definicji szalowania. Inne nazwy to deskowanie, deskówka, szalówka – jest to rodzaj formy, która stosowana jest w celu nadania kształtu betonowej mieszance. Tradycyjne deskowanie to, w prostych słowach, stworzona tymczasowo z desek bądź innych drewnianych elementów jak płyty konstrukcja. Czasem stosuje się też sklejkę wodoodporną lub metal. Wylewa się na konstrukcję masę betonową, a ona zapobiega jej rozlaniu się. Po wyschnięciu betonu uzyskujemy żądany kształt, po czym pozbywamy się konstrukcji drewnianej, odbijając ją od powstałego elementu. W związku z koniecznością usunięcia owej drewnianej konstrukcji powstają dodatkowe koszta związane z wydłużeniem czasu pracy oraz – często – koniecznością zatrudnienia dodatkowych pracowników. Odpowiedzią na te koszta jest szalunek tracony, czyli najnowocześniejsze rozwiązanie technologiczne w branży budowlanej, a konkretniej w szalowaniu.

Zalety szalunku traconego i przewaga nad tradycyjnymi metodami

Szalunek tradycyjny wykonuje się z płyt cementowo-wiórowych. Dzięki ich właściwościom uzyskujemy odporność na niekorzystne warunki pogodowe. Co za tym idzie – płyta zabezpieczona jest przed powstawaniem grzybów oraz pleśni. Wraz z przyjęciem tzw. metody traconej wzrasta wydajność prac budowlanych. Wiąże się to ze zwiększeniem bezpieczeństwa przy wykonywaniu szalowań na wszystkich wysokościach oraz z wygodą, co przekonuje większość użytkowników do wdrożenia tego rozwiązania.

Kolejnym, chyba najważniejszym argumentem za szalunkiem traconym jest jego prefabrykacja. Jego elementy dostępne są w wysokościach od 10 cm do 25 cm, dzięki czemu na budowę dostarcza się finalny, docięty element konstrukcji. Oczywistą przewagę nad zwykłym szalowaniem gwarantuje również bezmostkowa konstrukcja budynku.

Zdjęcie nr 2

Redukcja kosztów szalowania – argument ostateczny

W związku z brakiem konieczności demontażu szalunku traconego, wobec tej metody powstaje poważny zarzut, czyli utracenie w przebiegu prac budowlanych elementów szalunku. Z całą pewnością jednak możemy odpowiedzieć, że zestawić należy koszt szalunku traconego z całościowym kosztem przygotowań i montażu, a następnie usuwania konstrukcji deskowania. Zabieg ten wymaga również tak zwanego podkuwania wylewki, a co za tym idzie angażowania dodatkowych osób i maszyn budowlanych. Co najważniejsze – pochłaniany jest tu czas, co zawsze negatywnie odbija się na całej budowie oraz ogólnemu jej wrażeniu.

Podsumowując – nowoczesne budowlane technologie, a pośród nich szalunek tracony, są coraz popularniejsze z powodu wielu zalet, jakimi się cechują. Bezpieczeństwo, wydajność, a przede wszystkim znaczna redukcja kosztów powinny przekonać każdego, kto zastanawia się nad metodą szalowania, do użycia tej metody.


Opracował:
Marcin Jałocha
Realbud Spółka z o.o.

Skład budowlany - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 17 154 Składów Budowlanych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o składach budowlanych