Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Szalunek tracony - przewaga nad zwykłym szalowaniem.

Szalunek tracony - przewaga nad zwykłym szalowaniem.

W niniejszym artykule odpowiemy na Państwa pytania dotyczące szalowania i wyjaśnimy, dlaczego szalunek tracony jest nie tylko najnowocześniejszy, ale też najkorzystniejszy pod wieloma względami w trakcie budowy.

author box img

Marcin Jałocha

Zaktualizowano: 7 grudnia 2017 07.12.2017 Czas lektury: 2min

Z poradnika dowiesz się

Ponad 17928 Składów Budowlanych blisko Ciebie

Czym jest szalunek tracony, a czym tradycyjny?

Zacznijmy od definicji szalowania. Inne nazwy to deskowanie, deskówka, szalówka – jest to rodzaj formy, która stosowana jest w celu nadania kształtu betonowej mieszance. Tradycyjne deskowanie to, w prostych słowach, stworzona tymczasowo z desek bądź innych drewnianych elementów jak płyty konstrukcja. Czasem stosuje się też sklejkę wodoodporną lub metal. Wylewa się na konstrukcję masę betonową, a ona zapobiega jej rozlaniu się. Po wyschnięciu betonu uzyskujemy żądany kształt, po czym pozbywamy się konstrukcji drewnianej, odbijając ją od powstałego elementu. W związku z koniecznością usunięcia owej drewnianej konstrukcji powstają dodatkowe koszty związane z wydłużeniem czasu pracy oraz – często – koniecznością zatrudnienia dodatkowych pracowników. Odpowiedzią na te koszty jest szalunek tracony, czyli najnowocześniejsze rozwiązanie technologiczne w branży budowlanej, a konkretniej w szalowaniu.

Zalety szalunku traconego i przewaga nad tradycyjnymi metodami

Szalunek tradycyjny wykonuje się z płyt cementowo-wiórowych. Dzięki ich właściwościom uzyskujemy odporność na niekorzystne warunki pogodowe. Co za tym idzie – płyta zabezpieczona jest przed powstawaniem grzybów oraz pleśni. Wraz z przyjęciem tzw. metody traconej wzrasta wydajność prac budowlanych. Wiąże się to ze zwiększeniem bezpieczeństwa przy wykonywaniu szalowań na wszystkich wysokościach oraz z wygodą, co przekonuje większość użytkowników do wdrożenia tego rozwiązania.

Kolejnym, chyba najważniejszym argumentem za szalunkiem traconym jest jego prefabrykacja. Jego elementy dostępne są w wysokościach od 10 cm do 25 cm, dzięki czemu na budowę dostarcza się finalny, docięty element konstrukcji. Oczywistą przewagę nad zwykłym szalowaniem gwarantuje również bezmostkowa konstrukcja budynku.

Redukcja kosztów szalowania – argument ostateczny

W związku z brakiem konieczności demontażu szalunku traconego, wobec tej metody powstaje poważny zarzut, czyli utracenie w przebiegu prac budowlanych elementów szalunku. Z całą pewnością jednak możemy odpowiedzieć, że zestawić należy koszt szalunku traconego z całościowym kosztem przygotowań i montażu, a następnie usuwania konstrukcji deskowania. Zabieg ten wymaga również tak zwanego podkuwania wylewki, a co za tym idzie angażowania dodatkowych osób i maszyn budowlanych. Co najważniejsze – pochłaniany jest tu czas, co zawsze negatywnie odbija się na całej budowie oraz ogólnemu jej wrażeniu.

Podsumowując – nowoczesne budowlane technologie, a pośród nich szalunek tracony, są coraz popularniejsze z powodu wielu zalet, jakimi się cechują. Bezpieczeństwo, wydajność, a przede wszystkim znaczna redukcja kosztów powinny przekonać każdego, kto zastanawia się nad metodą szalowania, do użycia tej metody.

Dodano: 14 grudnia 2017 Zaktualizowano: 7 grudnia 2017

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco